W dniach 5-6 marca 2020 odbył się pierwszy wyjazd terenowy w ramach projektu „Opracowanie przyrodniczego geoportalu terenu nieczynnego kamieniołomu w Gogolinie”, finansowanego ze środków Fundacji PKO Banku Polskiego. 

Przyjechaliśmy do Gogolina sporą ekipą (15 osób – członkowie TH NATRIX, pracownicy Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr oraz studenci geografii) i od razu przystąpiliśmy do prac, korzystając z dobrej pogody. Drugiego dnia miało być deszczowo i chłodno, dlatego większość zaplanowanych działań odbyła się w czwartek, 5. marca, a na nocleg na Górze Świętej Anny jechaliśmy mocno zmęczeni (ale usatysfakcjonowani).

Podczas wyjazdu zadań było kilka i prowadzono je rotacyjnie – tak, aby każdy miał okazję poznać wszystkie aspekty projektu, zaplanowane w ramach wyjazdu. Kartowaliśmy teren kamieniołomu, czyli nanosiliśmy na podkłady mapowe informacje o formach rzeźby terenu. Mierzyliśmy GPS-em geodezyjnym (o dużej dokładności) lokalizację rozłożonych fotopunktów (z których część stanowiły sztuczne kryjówki dla gadów, które rozkładaliśmy już w zeszłym sezonie). Fotopunkty służą do „dopasowania” wszystkich punktów wynikowej ortofotomapy do ich rzeczywistej lokalizacji. Po zmierzeniu fotopunktów można było zacząć latać dronem eBee (samolot bezzałogowy typu płatowiec, tzw. latające skrzydło). Przeloty wykonywane były na dwóch różnych wysokościach (108 m i 128 m) – na obu wysokościach dron wykonywał zdjęcia zarówno w paśmie RGB (barwy rzeczywiste) jak i NIR (bliska podczerwień). 

Oprócz lotów płatowcem, lataliśmy także wielowirnikowcem (czyli najbardziej popularnym typem drona). Im więcej będziemy mieć zdjęć terenu, tym dokładniejsza będzie końcowa mapa. Warto podkreślić, że zdjęcia wykonane z dronów Zakładu dają możliwość stworzenia ortofotomapy oraz numerycznego modelu terenu o wysokiej rozdzielczości – każdemu pikselowi odpowiadać będzie prostokąt o bokach 3-4 cm.

Oprócz działań związanych z nalotami, był też czas na działania przyrodnicze – spotkanie 
z Rafałem, lokalnym przyrodnikiem z Gogolina, który opowiedział studentom, jakie ciekawe gatunki i siedliska występują na terenie nieczynnego kamieniołomu. 

Przedstawiciele TH NATRIX opowiedzieli o tym, jak wyglądają badania gniewosza plamistego (rzadkiego gatunku węża) – jak się szuka tych węży, w jaki sposób się je mierzy i waży, jakie są sposoby na to, żeby móc w przyszłości rozpoznać danego osobnika. Ze względu na to, że węże o tej porze roku wciąż jeszcze hibernują to żywego gada zastąpił gumowy model 😉

Projekt finansowany jest z dotacji Fundacji PKO Banku Polskiego.

Na działania posiadamy zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gminy Gogolin (bardzo dziękujemy za pomoc i pozytywne nastawienie do naszych działań). Nasze loty były ze względów bezpieczeństwa zgłoszone do pobliskiego lotniska w Kamieniu Śląskim.

Zdjęcia i tekst: Aleksandra Kolanek