Tegoroczna wiosna stoi pod znakiem dwóch niekorzystnych zjawisk, które znacząco wpłynęły na realizację naszego projektu. Po pierwsze – panująca susza powoduje, że mniej zwierząt jest aktywnych, a warunki roślin do rozwoju mniej korzystne, a co za tym idzie – skuteczność inwentaryzacji jest dużo niższa. Mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach stan ten się poprawi – w razie czego mamy też dane zebrane w ubiegłych latach i wzbogacą one naszą bazę danych przyrodniczych. 

Po drugie – epidemia koronawirusa, która (poza zagrożeniem dla życia i zdrowia) oznacza dla nas wszystkich ograniczenia w planowanych pracach. Dlatego też realizując projekt, w teren jeździliśmy tylko pojedynczo lub w parach i tak na co dzień mających ze sobą kontakt. Udało się już odbyć większość zaplanowanych wizyt, podczas których wykonywaliśmy inwentaryzację przyrodniczą terenu, głównie pod kątem żyjących tam gatunków zwierząt. 

Jak wygląda taka inwentaryzacja? W teorii dość prosto – chodzi się i się patrzy 😉 pod nogi, na niebo, przed siebie, wokół siebie. W praktyce jest to nieco trudniejsze i często wymaga oka wytrenowanego do wypatrywania konkretnej grupy zwierząt, zwracania uwagi na przeróżne szelesty i wyodrębniania ich z dźwięków tła. Część zwierząt dnie spędza ukryta i wówczas trzeba delikatnie podnosić lub odwracać większe kamienie, pnie lub też rozkładane wcześniej sztuczne kryjówki. Kilkanaście tych ostatnich zostało przez nas rozłożonych w sezonie 2019 i teraz czasami znajdujemy pod nimi gady, które podczas chłodniejszych dni korzystają z zebranego tam ciepła. 

Warto tez zwracać uwagę na roślinność – kryje się w niej sporo ciekawych bezkręgowców.  

Co do tej pory udało nam się znaleźć? Z ciekawszych gatunków, na terenie kamieniołomu żyją padalce zwyczajne, które mimo że są podobne do węży, są tak naprawdę beznogimi jaszczurkami.

Kilkukrotnie spłoszyliśmy swoją obecnością sarny i zające, z ubiegłych lat wiemy też, że teren ten zamieszkują pazie królowej (bardzo ładne i rzadkie motyle) oraz modliszki zwyczajne. Te ostatnie padają ofiarą gąsiorków, niedużych ptaków, które swoją zdobycz nabijają na kolce roślin. Więcej ciekawych gatunków umieściliśmy w albumie na Facebooku, zapraszamy do obejrzenia – wiele z nich jest rzadkich i unikalnych w skali regionu. 

Przyroda to system naczyń połączonych – w pobliżu kamieniołomu żyje wiele innych ciekawych zwierząt, m.in. gniewosze plamiste (rzadkie i niejadowite węże), trznadle, kruki, dzięcioły czarne. Rok temu udało nam się także znaleźć orzesznicę leszczynową, rzadkiego ssaka z rodziny popielicowatych. To bogactwo gatunkowe świadczy o tym, że gmina Gogolin jest obszarem o cennych przyrodniczo walorach. 

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Kolanek