Inwazyjne gatunki obce (IGO)
W zdecydowanej większości przypadków żółwiem tym będzie żółw ozdobny (Trachemys scripta – wszystkie jego podgatunki tj. żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy, żółw żółtobrzuchy), dawniej sprzedawany w sklepach zoologicznych jako niewielkie (niewiele większe od monety pięciozłotowej) żółwiki. Niestety zwierzęta te były masowo porzucane do środowiska naturalnego, gdzie z jednej strony sprawiają kłopoty rodzimej przyrodzie, a z drugiej same znalazły się w niekorzystnych dla siebie warunkach, gdzie nie brakuje zagrożeń dla ich zdrowia i życia – skutkuje to tym, że nie wszystkie przeżywają na „wolności”.
Listy gatunków należących dla IGO, których dotyczą zakazy i działania zaradcze: https://www.gov.pl/web/gdos/lista-igo-stwarzajacych-zagrozenie-dla-uniipolski
Pierwszym i w zasadzie jedynym działaniem jakie należy podjąć po zaobserwowaniu żółwia w środowisku to ZGŁOSZENIE STANOWISKA do gminy (https://www.gov.pl/web/gdos/zglaszanie-nowych-stanowisk-igo-do-gminy).
Instrukcję znajdziesz także na www.lowcaobcych.pl/zgloszenieIGO.
W trakcie zgłaszanie ważne jest podanie takich informacji jak: lokalizacja, data, opis miejsca, bardzo pożądana jest fotografia (o ile da się ją wykonać). Dobrze jest też znać gatunek, w tym celu można skontaktować się z nami lub z Fundacją Epicrates.
Na tym rola obywatela powinna się zakończyć, a gmina powinna dalej postępować zgodnie z procedurą opisaną w Ustawie o gatunkach obcych, co ostatecznie doprowadzi do odłowienia osobnika/ów ze środowiska i umieszczeniu ich w specjalnym azylu.
Dodatkowo (nieobowiązkowo, ale będzie nam miło) możesz też zgłosić obserwację do naszej bazy, którą prowadzimy razem z Fundacją Epicrates i Grupą Traszka: https://www.natrix.org.pl/zolwie-w-polsce/.
Nieznajomość przepisów i dobre chęci powodują, że w niektórych przypadkach żółw zostaje “zaopiekowany” przez osobę, która go zauważyła. Co teraz?
Przede wszystkim – nie chcąc narażać się na WYSOKIE KARY związane ze złamaniem zakazów Ustawy o gatunkach obcych1 NIE WOLNO WYPUŚCIĆ ŻÓŁWIA z powrotem do środowiska. Nie wolno go także zatrzymać dla siebie i hodować w domu. Jedynym wyjściem zgodnym z prawem i dostępnym dla mieszkańca jest NIEZWŁOCZNE przekazanie gminie lub bezpośrednio do azylu. Najczęściej przekazanie zwierzęcia do azylu wiązać się będzie z poniesieniem opłaty za jego przyjęcie (głównie na pokrycie badań weterynaryjnych) – koszty te powinna pokryć gmina.
TU ROLA OBYWATELA SIĘ KOŃCZY
Jakie obowiązki ma podmiot prowadzący azyl dla zwierząt? Podmiot, który uzyskał zezwolenie na utworzenie azylu dla zwierząt, ma obowiązek przyjmować okazy zwierząt, w szczególności znalezione w środowisku przyrodniczym.
Wykaz istniejących azyli: https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-azyli-dla-zwierzat
1 W stosunku do wszystkich gatunków obcych został wprowadzony zakaz ich wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku.
Art. 7.
1. Zakazuje się wprowadzania do środowiska oraz przemieszczania w środowisku gatunków obcych.
2. W odniesieniu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski zakazuje się także:
1) przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) transportu, z wyłączeniem transportu IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski w związku z przeprowadzanymi działaniami zaradczymi;
3) przetrzymywania;
4) chowu lub hodowli, rozmnażania lub uprawy;
5) wprowadzania do obrotu;
6) wykorzystywania;
7) wymiany.
Uwaga! W stosunku do IGO stwarzających zagrożenie dla UE obowiązują zbliżone zakazy. Są one zawarte w treści Art. 7 Rozporządzenia UE nr 1143/2014.
Za konsultację tekstu dziękujemy Łowcy Obcych – zachęcamy do odwiedzania jego strony i profilu na FB, gdzie znajdziecie najbardziej aktualne i rzetelne informacje dotyczące IGO.